Co to jest cyna?
Nie każdy ma świadomość tego, że cyna stanowi jeden z najstarszych i najwcześniej odkrytych przez człowieka metali. Znajduje się ona w pierwszej trójce i została poznana zaraz po złocie oraz miedzi. Jest ona bardzo popularnym surowcem o powszechnym zastosowaniu, a co więcej, składnikiem pierwszego powstałego stopu metali. W połączeniu z miedzią była ona materiałem do wyrobu narzędzi, który jest wszystkim dobrze znany jako brąz. Miało to miejsce tysiące lat temu, bo około 3500 lat p.n.e. To właśnie cyna była odkryta znacznie wcześniej niż znany ołów, srebro czy żelazo.
Metal ten jest z natury miękki i kowalny. Ma niskie właściwości mechaniczne, dlatego nie jest w stanie być samodzielnie wykorzystywany jako materiał konstrukcyjny. Jednak nie oznacza to, że jest on bezużyteczny, a wprost przeciwnie. Składnikiem wielu ważnych stopów jest właśnie cyna. Gdzie szukać tego surowca? W stopach brązów, mosiądzów, a także w stopach lutowniczych oraz łożyskowych.
Cyna jest również chętnie wybierana do pokrywania blach stalowych, z których korzysta się w codziennym życiu. Mowa o popularnych puszkach do przechowywania żywności. Dzieje się to z uwagi na fakt, że pierwiastek ten nie wchodzi w reakcje z kwasami organicznymi (a przynajmniej z ich znaczną większością), dlatego też może mieć zastosowanie w przemyśle spożywczym, gwarantując skuteczność i bezpieczeństwo.
Cyna jest metalem wprost koniecznym i niezbędnym w wielu obszarach przemysłu. Nie można się bez niej obejść w kontekście gałęzi elektronicznej oraz elektrotechnicznej. To właśnie dzięki niej można efektywnie lutować wiele elementów, które stanowią części składowe powszechnie używanych narzędzi. Z uwagi na to, że obecnie występuje spore zapotrzebowanie na ten pierwiastek, który jednocześnie ma ograniczony zasób w środowisku naturalnym, warto rozważyć skup cyny. Jeśli w swoim otoczeniu masz zbędne przedmioty z jej udziałem, możesz zdecydować się na taki recykling, a dzięki temu zarobić w prosty sposób, dbając o ekologię.
Właściwości cyny
Cyna jest bardzo popularna z racji swoich właściwości. Przede wszystkim wykazuje się ona bardzo niską temperaturą topnienia. Wynosi ona 231°C. Ponadto to metal niezwykle odporny na działanie korozji, a także świetnie przewodzący prąd. Z uwagi na te cechy cynę chętnie wykorzystuje się właśnie jako materiał do lutowania. To właśnie dzięki niej można uzyskać płytki drukowane, na których zaś umieszczane są konkretne podzespoły elektroniczne. Ciekawostką jest fakt, że kiedyś cyna była bardzo tania, czego dowodem była produkcja zabawek dla dzieci w postaci żołnierzyków właśnie z niej wykonanych. Dziś tona metalu może kosztować na giełdzie ponad 20 tysięcy dolarów.
Właściwości antykorozyjne, którymi wykazuje się ten metal, sprawiają, że dziś cyna jest idealnym rozwiązaniem do tworzenia powłok ochronnych, które pokrywają blachy. To ją wykorzystuje się do produkcji puszek z żywnością czy nawet konwi do mleka. Oczywiście to nie koniec jej cech i zastosowań. Jest ona powszechna nawet w przemyśle medycznym czy muzycznym.