Wolfram wykorzystuje się w różnorodnych obszarach przemysłu — m.in. w branży motoryzacyjnej czy zbrojeniowej. Warto mieć jednak na uwadze, że stanowi on taki pierwiastek, którego złoża niestety ciągle maleją. Stąd też coraz większa popularność skupów tego metalu. Dowiedz się, gdzie jest wolfram oraz dlaczego jest on tak istotny i chętnie poddawany recyklingowi.
Wolfram — co to jest?
Wolfram stanowi surowiec, który należy do grupy metali przejściowych. W naturalnej postaci można go znaleźć wyłącznie jako część składową rud pozostałych metali w stanie wolnym. Przyjmuje on ciemnoszarą barwę, która po dokładnym oczyszczeniu zmienia się w srebrzystobiałą. Pierwiastek ten jest znany i ceniony za wiele właściwości, ale jedną z tych głównych jest fakt, że ma najwyższą temperaturę topnienia spośród wszystkich dostępnych metali. Określa się ją na poziomie 3410-3422°C. Doskonale przewodzi on ciepło, jest bardzo podatny wszelkiej obróbce, a w połączeniu z węglem staje się niezwykle kruchy, a zarazem twardy.
Co ciekawe, wolfram należy do metali odpornych na działanie kwasów, zasad, wody oraz tlenu. Dzieje się to dzięki procesowi pasywacji. Takie cechy sprawiają, że to naprawdę popularny pierwiastek, który ma do zaoferowania bardzo szerokie zastosowanie. Jeśli zastanawiasz się, co to jest wolfram i gdzie możesz go znaleźć, wystarczy, że rozejrzysz się po swoim najbliższym otoczeniu. To także prosty sposób na to, by zasilić swój portfel — pewnie niektóre z narzędzi są już nieużywane czy uszkodzone i tylko zalegają w piwnicach, czy w firmach produkcyjnych. Wtedy warto zdecydować się na skup złomu i recykling, dzięki któremu pozbędziesz się przedmiotów, które tylko zabierają cenne miejsce.
Gdzie jest wolfram? Odkryj potencjał skupów
Z uwagi na to, że zasoby naturalne wolframu kończą się z roku na rok, a jego wydobycie niestety powoduje sporo zanieczyszczeń, które mają związek z ulatnianiem się spalin do atmosfery, warto poznać inne możliwości na pozyskanie go. Recykling tego pierwiastka to ogrom korzyści dla środowiska, przemysłu oraz domowego budżetu wielu osób. Warto być tego świadomym, szczególnie że magazynowanie dużych ilości wyłącza go z możliwości recyklingu. Stąd coraz większa popularność skupów, które stanowią alternatywny sposób na pozyskanie surowca.
Warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem, ponieważ jest ono niezwykle korzystne cenowo. Na finalną kwotę, którą można uzyskać ze sprzedaży, ma wpływ wiele czynników jak choćby jakość oraz ilość sprzedawanego pierwiastka. Najtańszym wariantem są wióra wolframu, a już tym korzystniejszym są druciki wolframowe. Blachy, wałki, pręty są wyceniane nawet za kilkadziesiąt złotych za kilogram. Oczywiście ostateczna stawka jest kwestią indywidualną, dlatego warto rozejrzeć się za renomowanym miejscem, które jest polecane wśród użytkowników.